Telewizja bez telewizora

Według statystyk każdy Polak ma telewizor. Przynajmniej jeden. Dostęp do telewizji po przejściu na sygnał cyfrowy stał się powszechny. Co gdy mamy laptopa i tylko laptopa, a chcielibyśmy obejrzeć coś w telewizji, na żywo?

W internecie nie ma jednego, legalnego serwisu, który pozwoli nam cieszyć się przynajmniej podstawowymi kanałami które są obecne w Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Szukając telewizji w internecie trafiłem na trzy serwisy, które w sposób całkowicie legalny pozwalają cieszyć się chociaż namiastką zwykłego telewizora.

1. Videostar

videostarVideostar pozwala nam oglądać podstawowe kanały w transmisji na żywo bez ponoszenia żadnych opłat. Wystarczy się zalogować.
Dostępne mamy kanały w standardowych rozdzielczościach – TVP1, TVP2, TVP Warszawa, Stopklatka TV, TV Puls, Polo TV, 4fun.tv, Stars.TV, MjuzikTV, TV Disco, Family Sport, TVR, TV Trwam oraz kanały anglojęzyczne – France 24 (w wersji francuskiej i angielskiej), Russia Today, Fasion TV.
Interfejs przypomina nam zwykły odbiornik telewizyjny i wyświetla czytelne menu z kanałami, oraz EPG – Elektroniczny Przewodnik po kanałach.
Niestety kanały są dostępne terytorialnie – czyli jedynie z IP polskim.
Videostar udostępnia też pakiety, które dodatkowo są płatne. Najtańszy pakiet kosztuje 5zł i pozwala na dostęp do kolejnych 16 kanałów m.in. Kino Polska, Sundance Channel. Pełna lista znajduje się na stronie – https://videostar.pl/oferta. Można wykupić dostęp do kanałów Filmbox, oraz TV Republika.

2. Plej.TV

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują iż jest to legalny serwis.

plej
Serwis ten głównie korzysta z ogólnodostępnych streamów ze stron właścicieli, więc znajdziemy tutaj sporo kanałów z portfolio Eska.TV, lecz głównie dostępne są kanały podstawowe TVP – TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP ABC, kanały lokalne Szczecin i Poznań, TVP Rozrywka, Stopklatka, Puls i Puls 2.
Interfejs nie jest już tak dobry jak przy Videostar i są to zwykłe odtwarzacze webowe.
Plej posiada też bogatą bazę linków do seriali umieszczonych w legalnych portalach.

3. TVP Stream 

tvpstream

TVP Stream to głównie TVP Info i kanały regionalne ośrodków TVP.
Stream w dobrej jakości z małym opóźnieniem transmisji.

Inne telewizje które pominąłem to m.in. grupy TVN, która dopiero testuje transmisje swoich kanałów i niestety nie miałem do niego dostępu, lecz można być pewnym że będzie to dodatkowo płatne. Ipla również udostępnia niektóre kanały z grupy Polsat i również trzeba się spodziewać dodatkowych kosztów chyba że jest się klientem Cyfrowego Polsatu, bądź telefonii Plus. Abonenci otrzymują bezpłatny dostęp do 6 kanałów – Polsat News, Polsat News 2, Superstacja, Polsat Sport, Polsat Cafe i Polsat Play.

Podsumowując.
Brakuje na polskim rynku internetu serwisu który udostępni na podstawie rozporządzenia ministra administracji udostępni na terenie polski kanały dostępne w ramach platformy naziemnej telewizji cyfrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*