Zapomniane funkcje TV – PiP oraz P&P

Teraz gdy mamy Euro2012 i dwa równolegle rozgrywane mecze (wiem, wiem, wpis tak już na koniec takich rozgrywek) jak ugryźć ten fakt i oglądać dwa mecze równocześnie?
Można postawić drugi telewizor, oglądać transmisje w internecie.
I tu na pomoc przychodzi funkcja o której zapominamy, a w nią wyposażonych jest 99% telewizorów nazywanych mianem LCD, bądź FullHD.

Picture & Picture
Druga z nich to P&P, czyli po Polsku Obraz i Obraz. Funkcja ta pozwala na podgląd dwóch kanałów gdzie (w zależności od odbiornika) mamy możliwość decyzji o wielkości danego okna.

Picture In Picture.

Pierwszą z nich jest tak zwana PiP, czyli obraz w obrazie. Podczas oglądania kanału głównego można mieć równoległy podgląd na kanał w małym okienku umiejscowionym w jednym z rogów ekranu – przeważnie jest wielkości mniejszej niż 1/4 całości wyświetlacza.

Co model to inne wyjście z sytuacji
Co producent, każdy inaczej traktuje tę funkcję. Wszystko jednak jest uzależnione od ilości głowic w danym tunerze wbudowanym w dany odbiornik.
Przeważnie producenci stosują jedną głowicę na odbiór cyfrowy, więc funkcje te możemy wykorzystywać poprzez wybór jednego źródła którym jest sygnał analogowy bądź cyfrowy oraz (jako drugie źródło) sygnał z zewnętrznego urządzenia podłączonego poprzez złącze SCART/AV/HDMI.
Jeśli chodzi o dźwięk, to ten problem producenci rozwiązują na dwa sposoby.
Pierwszy to jedynie podgląd drugiego obrazu, gdy pierwszy (główny) nadawany jest z fonią, a podgląd bez (oczywiście możemy zmienić co słyszymy), albo sygnał dźwięku z obrazu drugorzędnego jest nadawany na gniazdo słuchawek.

Podsumowując – miłego śledzenia dwóch meczy :)

ps. Pamiętacie o tej funkcji w swoich TV? Oglądacie w ten sposób? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*