Dla kogo HBBTv?

Tak od paru dni zadaję sobie powyższe pytanie: Dla kogo będzie telewizja hybrydowa? Jak podejdą do tego producenci? Zapraszam do dalszej części artykułu.

HBBTV to tak naprawdę nowsza wersja telegazety. Telegazety ładniejszej, przystosowanej do naszych „czasów wysokiej rozdzielczości” z obrazkami, informacjami odświeżanymi na bieżąco. Uproszczonej do granic swoich możliwości. Większość informacji które będzie dostarczane drogą telewizji hybrydowej to będą zwykłe odnośniki. Odnośniki do zawartości ulokowanej w specjalnie przygotowanych serwisach internetowych. I tu pojawia się pierwszy problem, który będzie dotyczyć większości osób, które używały telewizji analogowej (słowa „używały” stosuję wybiegając do połowy 2013 roku, gdy telewizja analogowa będzie przechodzić w niepamięć) a dostępu do internetu posiadać nie będą.

Pojawia więc się ten problem – HBBTV potrzebuje internetu. Dobrej jakości i prędkości. Bez tego możemy zapomnieć o tym dodatku do telewizji cyfrowej w wersji naziemnej.
Drugim problemem jaki może się pojawić przy wdrążaniu „hybrydy” to producenci, którzy – jeśli będą chcieli – albo aktualizują swoje oprogramowanie w telewizorach, albo zaczną sprzedawać nowe telewizory. Tu pojawia się kolejny etap „rewolucji” odbiorników.
Mieliśmy na początku LCD, no bo ładniejszy obraz, większy ekran.
Później przyszedł czas na HD, no bo ostrzejszy obraz, więcej szczegółów.
Później się okazało – dzięki producentom – że mała literka „p” w 1080p to nie do końca to samo co „i” w 1080i, więc lepiej kupcie z „i”.
Był czas 3D, bo głębia i okulary za 300zł.
No a teraz przychodzi czas na HBBTV.
A to jakby nie patrzeć minęło jedynie parę lat i co roku producenci oferują coś nowego, nakłaniając nas do wyrzucenia swojego 40’calowego rocznego HD z 3D LCD telewizora.

Większość nowych (1-2 letnich) odbiorników jest wyposażona w opcję obsługi HBBTV, lecz ma ją zblokowaną oprogramowaniem dostosowanym do regionu. Wystarczy podczas instalacji początkowej wybrać region jako Francję czy też Niemcy i telewizję hybrydową mamy już dostępną.

Przyszłość HBBTV w Polsce to zapowiadany dostęp poprzez stacje TVN (obecnie testowane na Mazowszu) oraz kanały TVP (zapowiadane włączenie opcji HBBTV ze startem TVP1HD i TVP2HD na Euro2012). Jak będzie, to oczywiście się okaże.
A wy zdecydowalibyście się na zakup nowego TV aby posiadać obsługę HBBTV?
Zapraszam do sondy.

Czy kupiłbyś nowy telewizor dla posiadania obsługi HBBTV?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

2 thoughts on “Dla kogo HBBTv?”

  1. HbbTV jako standard telewizji hybrydowej posiada niesamowity potencjał umożliwiający połączenie ze sobą tego co najlepsze w świecie telewizji oraz internetu. Telewizor jako silne źródło oddziaływania na nasze emocje, a internet jako interakcja z dostępem do multimedialnych treści na żądanie.

    Połączenie ze sobą tych światów umożliwi niejako na nowo podejście nadawcom telewizyjnym do tematu telewizji interaktywnej, telewizji społecznościowej, telewizji na żądanie… nie będę tutaj wspominał już o potencjale związanym z secondscreen czy też multiscreen.

    HbbTV dopiero się rozwija i potrzebuje nieco czasu by zagościć w naszych domach dając dostęp do multimedialnej rozrywki na nieznanym nam jeszcze dotychczas poziomie. Jesteśmy dopiero w fazie baaaardzo początkowej. Pamiętajmy o tym, że potrzeba czasu na nasycenie rynku odpowiednią liczbą urządzeń. Tak samo nadawcy telewizyjni potrzebują czasu by zrozumieć czym jest HbbTV, jak się do tego zabrać, jak przygotować aplikacji. Telewizja TVN rozpoczynając wspólnie z firmą 4vod.tv testy wykonała ten pierwszy krok, który to pozwolił przekonać producentów sprzętu RTV do włączenia funkcjonalności HbbTV w telewizorach oferowanych na polskim rynku. Więcej o samym HbbTV oraz liście modeli telewizorów wspierających HbbTV można znaleźć na stronach serwisu http://www.hbbtv.pl

    1. chciałbym zobaczyć właśnie jak to działa, niestety Sony wprowadza nowe modele z obsługą HBBTV zamiast wypuścić aktualizację.
      Dla mnie to jest właśnie chamstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*